77 / 100

Praca fotografa ślubnego w dniu ślubu, naszym okiem.

Przygotowania ślubne

Jeśli spotykamy się już od przygotowań, przyjeżdżamy do Waszych domów chwilę wcześniej. Jeśli jesteście w dwóch rożnych lokalizacjach, to najpierw jedziemy do Pana Młodego, tam wykonujemy kilka ujęć podczas ubierania, zapinania koszuli, dodatki, spinki, buty, butonierki itp.- i co tam jeszcze chcecie. Jeśli jest taka możliwość próbujemy zrobić kilka zdjęć z Waszymi najbliższymi obecnymi w Waszym domu (rodzice, rodzeństwo, świadkowie).

Następnie jedziemy do domu Panny Młodej i tam rozpoczynamy fotografowanie sukienki, dodatków, biżuterii, ogólnej krzątaniny. Pannę Młodą fotografujemy dopiero pod koniec wykonywania makijażu, podczas ubierania sukienki i butów. Jeśli macie obawy, że Wasze mieszkanie jest małe, lub, że będzie dużo domowników czy gości to nie macie się czym przejmować, dla nas nie musicie przygotowywać specjalnego miejsca. Mamy obiektywy, które pozwalają nam fotografować z bliska jak i z daleka. Obserwujemy otoczenie, Waszych domowinków, zwierzaki.

Jeśli mamy fotografować przygotowania Panny Młodej w salonie kosmetycznym czy fryzjerskim, to tam jedziemy najpierw (wszystko zależy od tego, na którą jest umówiona Panna Młoda). Tam także wykonujemy kilka ujęć na prawie końcowym etapie makijażu czy fryzury. UWAGA: kosmetyczka, fryzjerka czy właściciel gabinetu, powinien być uprzednio poinformowany o obecności fotografa w danym dniu! (poinformowanie i uzyskanie zgody należy do Was).

Gdy już jesteście po błogosławieństwie i jeśli czas na to pozwoli, robimy zdjęcia pamiątkowe z najbliższymi członkami rodziny, obecnymi w domu – zdjęcia z rodzicami, dziadkami, świadkami czy rodzeństwem. To według nas najważniejszy element z całego reportażu ślubnego. Takie fotografie są najbardziej wartościowe, zwłaszcza po kilku latach. To pamiątka na całe życie.

Kościół

Do kościoła jedziemy razem z Wami. Jedziemy własnym samochodem. Zawsze przed mszą idziemy przywitać się z księdzem prowadzącym i kościelnym – jest to konieczne, bo ksiądz może zapytać o licencje na wykonywanie zdjęć w obiektach sakralnych – oczywiście takową posiadamy obydwoje. Ksiądz wyznacza reguły co nam wolno, a czego nie – my musimy się dostosować do jego nakazów – w różnch parafiach mogą być różne zwyczaje. Lubimy wiedzieć także, czy do ołtarza Pannę Młodą odprowadza tata, czy może idziecie razem. To pozwala mam opracować strategię. W kościele poruszamy się tak aby nie zwracać uwagi swoją osobą. Wkraczamy bliżej, lecz tak aby nie zasłaniać, tylko w kluczowych momentach tj. zakładanie obrączek itp. W międzyczasie szukamy emocji na twarzach waszej rodziny, rodziców, przyjaciół i waszych. Uwielbiamy kiedy Para Młoda uśmiecha się do siebie, trzyma za ręce, wzrusza… to bardzo emocjonujące i bardzo radosne chwile. W kościele chcielibyśmy, abyście przeżywali te ważne chwile razem ze sobą i patrzyli na siebie i na swoich bliskich. Jeśli będziemy potrzebowali abyście się na nas spojrzeli, to damy Wam znać o tym. Nie potrzebujecie nas szukać wzrokiem, wypatrywać gdzie jesteśmy. My wolimy Wasze naturalne reakcje. Jedno o co prosimy to to, jeśli będziecie wychodzić z kościoła, żebyśćie szli powoli, żeby Wasi goście zdążyli wyjść przed Wami, jeśli będzie to konieczne puśćcie ich przodem. Słabo to wygląda jak para wychodzi z kościoła, a tam nie ma prawie nikogo.

W USC wszystko odbywa się bardzo szybko, tak na nasze oko to jakieś 8 minut, tutaj także nie mamy żadnego wpływu na układ i rozmieszczenie krzesełek na sali ani na oświetlenie. Jednak zawsze jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, czy to jest ceremonia w ciemnej komnacie, w gminnym urzędzie, czy na plaży czy też w lesie.

Sala weselna

Na Sali fotografujemy, życzenia, toasty, Wasz pierwszy taniec i zabawę do oczepin (max do godz 1:00), tort i inne atrakcje w międzyczasie. Rodzinę i dzieci, wszystko to co się dzieje dookoła. Na Sali rozstawiamy własne oświetlenie (lampy błyskowe). Siłę i natężenie światła dostosowujemy do każdej sali indywidualnie tak aby oddać klimat i wystrój. Jesteśmy w pełni niezależni od świateł na sali czy oświetlenia DJ lub zespołu. Czym lepsze światła ma dj czy zespół, tym zdjęcia będą bardziej kolorowe.

ZDJĘCIE GRUPOWE – najlepiej jest je wykonać zaraz po mszy (ceremonii USC), tu wykorzystujemy jeszcze dostępne światło i większości przypadków wielostopniowe schody, gdzie można ustawić wszystkich tak, aby każda osoba było dobrze widoczna na zdjęciu. Jeśli warunki pogodowe na to nie pozwalają, to zdjęcie grupowe możemy także wykonać na sali.

Zdjęcia pamiątkowe – a`la fotościanka- z pozostałymi gośćmi lub przyjaciółmi, najlepiej jest zorganizować po pierwszym lub drugim bloku muzycznym w trakcie przerwy. Dobrze jest poprosić świadków lub kogoś z rodziny o pomoc w zorganizowaniu gości (to oni znają Waszych gości i ich rodzinne zależności).

Mini sesja portretowa w dniu ślubu

Są dwie możliwości:

  1. Gdy już jesteście ubrani i przygotowani, po błogosławieństwie, jedziemy z Wami na zdjęcia. Trzeba wtedy wygospodarować około 30min przed ceremonią, (trzeba doliczyć czas dojazdu).

Nie musicie obawiać się czy coś się porwie lub ubrudzi. Nie będziemy Wam kazać nigdzie siadać lub wchodzić. W razie niepogody zawsze mamy parasol, uciekamy pod zadaszenia, do pomieszczenia.

  1. Jeżeli plan dnia nie pozwoli wykonać zdjęć przed ceremonią w Kościele czy USC, możemy wtedy zabrać Was na zdjęcia zaraz po mszy, po pierwszym tańcu, w przerwie muzycznej it.  Wykonujemy wtedy sesję w okolicy Sali weselnej. Wtedy jednak nie zabieramy Was od gości na nazbyt długo. 2-3 razy po około 15 min.

Jak widać fotografia ślubna to nie bułka z masłem a praca fotografa ślubnego wcale nie jest prosta. Jest to swego rodzaju wyzwanie logistyczne, wymagające planowania i przewidywania wydarzeń. Fotograf na ślub powinien umieć odnaleźć się w każdej sytuacji oświetleniowej, umieć dostosować technikę do warunków zastanych, pogodowych. Fotograf ślubny musi wykazać się nie lada refleksem, intuicją, asertywnością. A jeśli chodzi o nas, to macie do dyspozycji aż dwóch fotografów! Nie fotografa i asystenta, tylko wyszkolony, zgrany duet fotograficzny! Najlepszy fotograf ślubny Konin. Fotografia ślubna Konin.

Sesja portretowa wykonana tego samego dnia była np. u Dominiki i Raula

Jak masz do nas pytania to śmiało! kliknij TUTAJ

Odwiedź nas na naszym FB i zobacz nasz album „My w pracy”